Érzék-ébresztő

vadonjárás

Az élet szövetében...

David Abram ökofilozófus szerint “testi érzeteink minden pillanatban összekapcsolnak minket a lélegző Földdel”.  A látásunk, szaglásunk, hallásunk, ízlelésünk, bőrérzékelésünk, szomatoszenzoros rendszerünk élményeiről a legtöbbször nem vagyunk tudatosak, habár általuk is érezhető, ahogy a minket körbeölelő ökológiai rendszerek részesei vagyunk. Vannak érzékszervi benyomásaink, de a hétköznapi életünk során ritkán adjuk át magunkat a mélyérzékelésnek, és az érzékelt jelenségek tudatosításának. 

Pedig, amikor az érzékszervi tompultság helyét átveszi egy nyitottabb, elevenebb érzékelés, akkor varázslatos világ tárulhat eléd. A veled együtt élő világ rejtélyes, titokzatos létezőivel kerülhetsz kapcsolatba, akiknek önálló intelligenciája, hatóereje van. Olykor ez a másik létező tanít is Neked, átalakíthat Benned valamit, ahogy kapcsolódtok egymással. Vadonjáró sétáimon ezt a mélyebb kapcsolódást is megtapasztalhatod.

Sétáim célja, tartalma és struktúrája követi az Ökopszichológiai Intézet által fejlesztett Részvételi séta módszertanát. Az egyéni- vagy kiscsoportos séták során egy természeti értékekben gazdag élőhellyel kerülünk (újra) kapcsolatba. Olyan gyakorlatokat végzünk, melyek egészen más szemüvegen keresztül segítenek meglátni, érzékelni az adott életközösséget, a jelenlévő természeti szereplőket, és azokat a szálakat, melyekkel emberként kapcsolódsz ehhez a közösséghez. 

Az egyszerű érzékszervi, és élményalapú gyakorlatok mellett biológiai és ökológiai ismeretekkel is gazdagodhatsz. Hiszen az észlelés komplex folyamatában a tudás és a szenzoros élmények kéz a kézben járnak.

Mi történik a sétákon?

A séta elején hangolódunk az adott élőhelyre, és a közösen eltöltendő időre.

Ezt észlelési gyakorlatok követik, melyekre támaszkodva fokozatosan átzsilipelhetsz egy lelassult, meditatívabb figyelmi állapotba. A megváltozott figyelmi állapot elősegíti, hogy a hétköznapokban megszokott kapcsolódási formáktól eltérő együttléteket élj át az adott életközösség tagjaival, a saját testeddel, és benne önmagaddal. Mesélek arról, hogy mi történik az évkör adott pontján egy-egy élőlénnyel. Olykor imagináció is segíti, hogy átérezzük, milyen kapcsolódásokban vagyunk időn-téren keresztül.

Ezek az együttlétek megmozgathatnak benned érzéseket, felhozhatnak emlékeket, gondolatokat és felismerésekhez vezethetnek el. A séta fontos része az élmények integrálása. Ez segít Neked tudatosítani az átélt élményeket, és integrálni a felismeréseidet. 

Vezetőként ajánlásokat fogalmazok meg, melyek támogatják egy-egy gyakorlat elvégzését és lehetőséget adnak arra is, hogy beépítsd őket a hétköznapjaidba.

Mit kaphatsz a vadonjáró sétákon?

  • Élményeket, melyeken keresztül jobban érzékelheted a veled együtt élő világot és benne magadat;
  • Inspirációt egy olyan minimalista, fenntartható és élménydús életforma kialakításához, mely harmonikusabban illeszkedik a több-mint-emberi világhoz;
  • Közösségi élményeket;
  • Lelassult jelenlétet, mely nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb fiziológiai és lelki állapotot eredményezhet.

A séták új tapasztalást, nézőpontokat hozhatnak Neked, és ezek személyes változást is elindíthatnak Benned. Az érzéseid, gondolataid megfogalmazására akár a séták visszajelző körében is lehetőséged van, illetve tovább viheted őket más keretek között végzett önismereti folyamataidba.

Rendszeres vadonjáró sétákat a biatorbágyi Iharos erdőben vezetek. Csodálatos élmény felfedezni az iharosi életközösség tagjait, megfigyelni a ritmusait és változásait az évkör különböző pontjain.  (Olvasd el a vonatkozó írásokat is a Blogon)

Kiscsoportos programokat átmenetileg nem szervezek. Ha Neked van egy kis csapatod, baráti köröd, akikkel kipróbálnád a vadonjárást, írj nekem, és egyeztetünk az aktuális lehetőségekről.

Egyéni sétára is tudsz jelentkezni, amennyiben időbeosztásod vagy személyes igényeid miatt az egyéni sétát érzed megfelelőnek.