Rólam

Nagy Orsi, mozgás- és táncterapeuta

A Pécsi Tudományegyetem Pszichológiai BA szakának elvégzése mellett szereztem pszichodinamikus mozgás- és táncterapeuta képesítésemet a Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesületnél (MMTE), 2013 szeptemberében. Ezt megelőzően nemzetközi projektvezetőként dolgoztam civil szervezeteknél, és szociális készségfejlesztő foglalkozásokat tartottam gimnazistáknak.  2013-ban hoztuk létre a Testbe Nyitva önismereti és mozgásműhelyt, Arnóth Eszter terapeuta társammal. Itt azóta is csoportokat, műhelyeket vezetünk és elvonulásokat tartunk női körben.  Az MMTE aktív tagjaként, az Egyesület 2019-es „Testre Bízva” c. szakmai konferenciájának főszervezője voltam. 2019-ben kaptam egy fontos felkérést: Eszterrel együtt egy Alzheimer kórral élő idős asszonyt kísértünk, segítettünk a mozgás- és táncterápia eszközeivel. Ez a kapcsolódás megjelenik a Hűség c. többszörösen díjnyertes dokumentumfilmben. A COVID-19 járvány idején megváltozott munkakörülményekhez adaptálódva indítottam el online mozgás- és táncterápiás foglalkozásaimat, melyek első tanulságait az MMTE 2021-es “Testünk @ hálón innen és túl” c. konferenciáján is megosztottam. 

Jelenleg a Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológia Mesterképzésén merülök el a mainstream pszichológiában és ismerkedem új irányzatokkal. A közösségi pszichológia rendszerszemlélete, prevencióra és az erőforrásaink tudatosabb használatára fókuszáló irányzata nagyon közel áll hozzám. Az ember és a természeti rendszerek viszonyának jelentőségét az Ökopszichológiai Intézetnél kezdtem mélyebben megismerni. 2019-ben kezdtem kapcsolódni az Intézettel, ahol projektvezetőként és  Természetkapcsolat-facilitátorként segítem az újrakapcsolódást köztünk, emberek, és a természet többi része között. Tagja vagyok az Ökopszichológiai Egyesületnek is. Ebben a közegben tápláló kapcsolódási kultúrát élek át folyamatosan, ahol partnerként finomhangolt kommunikációval és visszacsatolással rezonálunk egymás igényeire úgy, hogy a sajátunkra is nyitottak maradunk. Azon vagyok, hogy ezt a szinergiára törekvő együttlétet mélyítsem az életem minden színterén. 

Több mozgás- és táncterápiás irányzat létezik. A pszichodinamikus szemléletű mozgás és táncterápia (PMT) sikeresen ötvözi mindazt a tudást, amit a modern pszichoanalitikus, szelfpszichológiai elméletek, a kognitív idegtudományok, a csecsemőkutatások feltártak, és a kortárs táncművészetek, testtudati irányzatok képviselnek az ember működéséről: a személyiségről, érzelmekről, gondolkodásról, viselkedésről. A PMT a Pszichoterápiás Tanács által elfogadott, a Semmelweis Egyetem által akkreditált önismereti és terápiás módszer. Órákon keresztül tudok rajongva mesélni a mozgás- és táncterápia áldásos hatásairól. Az örömöm még nagyobb azóta, hogy rátaláltam az ökopszichológára is, ami sokat tanít egy mindannyiunk számára fenntarthatóbb életforma megteremtéséről.

Szükségem van arra, hogy napi szinten minőségi időt töltsek önmagammal, befelé figyeljek, és együtt mozduljak azzal, ami éppen zajlik bennem. Ebben segítenek a sétáim, a napi rendszerességű jógagyakorlás és mozgásmeditációk. Szeretek egyszerűen élni, és élvezem, hogy spirituális élményben lehet részem egy szajkóval is a kertünkben. Nem kell ezért feltétlenül elutazni távoli földrészekre.

Néhány mozgás- és táncterápiás írás, élménybeszámoló:

Kapcsolódjunk! | Nagy Orsi | Rólam 1
Kapcsolódjunk! | Nagy Orsi | Rólam 2
Kapcsolódjunk! | Nagy Orsi | Rólam 3
Kapcsolódjunk! | Nagy Orsi | Rólam 4