Szakrális Körtáncok

Szépség és Teljesség

A szakrális körtáncok hagyományával pár éve ismerkedtem meg testközelből. Nagyon más tapasztalásnak ígérkezett, mint az ösztönös, testünkből születő mozdulatok szabad áramlását és kifejezését segítő táncterápia. Kíváncsi voltam, milyen élmény lesz egy kötöttebb keretben mozdulni és rábízni magam a koreográfiára. Nagyon vonzott ez a lehetőség, hiszen az archaikus és modern zenék, táncok varázslatos utazásokat ígértek.

A körtáncmozgalom a régi idők hagyományait kelti életre, amikor a tánc mindennapos önkifejezési és kapcsolódási forma volt. Az emberek táncoltak az ünnepeiken, a közösség fontos eseményein, tánccal kérték az esőt, köszöntötték az újszülötteket, a Napot, így adtak hálát a termésért, őseiknek a sok bölcsességért, és tánccal búcsúztak egymástól. A szakrális körtáncok segítenek abban is, hogy a Természeti rendszerek, a Világmindenség részének érezhessük magunkat és újra megteremthessük belső egyensúlyunkat.

Maga a mozgalom az 1970-es években indult el Bernard Wosien német táncos- koreográfusnak köszönhetően, aki tanulmányozta az európai körtánchagyományokat, és gazdag gyűjteményt hozott létre.  A magyarországi tanítók közül feltétlenül szeretném megemlíteni Farkas Andit, aki engem is bevezetett ebbe a szépséges világba. A táncok egyszerűek, könnyen megtanulhatóak, semmilyen táncos előképzettséget nem igényelnek.

Mitől ilyen varázslatos ez a hagyomány? Sok összetevője van, nézzük őket sorban:

  • a kör a teljesség, az örökkévalóság szimbóluma. Jung személyiségelméletében a szelf, a psziché egésze  is körként jelenik meg. Jellemzően kézen fogva táncolunk a körben, ami hívja a megtartottság, összetartozás és közösség érzését, miközben megmaradnak az egyéni tapasztalásaink is;
  • virágokból, gyertyákból és más, az évkör adott pontjának minőségeit hívó szimbólumokból alkotjuk meg a kör közepét, mely referenciapontként szolgál a fizikai térben, és segít tartani a fókuszt, elmerülni belső világunkban, kapcsolódni a szépséghez;
  • különböző kultúrák ősi táncai és modern koreográfiái repítenek minket időn-és-téren keresztül.  Nagyon szeretem, hogy hol egy jeruzsálemi piacon érezhetem magam, aztán  Kréta szigetén hallgatom a tenger hullámzását, vagy tüzes cigánylány lesz belőlem, majd öreg dél-amerikai indiánasszony. 
  • a táncok tényleg egyszerű lépésekből állnak, és ezekkel a lépésekkel geometriai formákat rajzolunk le a térben. Megjelenik a szakrális geometria két alapformája: a kör és az egyenes, néha a spirál. Ha felülről néznénk le, látnánk, hogy csodás mintázatokat rajzolunk a táncunkkal: a kör közepe felé mozdulunk, onnan vissza, majd balra-jobbra. Mandalát táncolunk a talajra.
  • a foglalkozásoknak mindig van íve, dinamikája. A megérkezést és összehangolódást segítő lassabb ritmusok után gyorsabb, tüzesebb energiákat hívunk, majd ismét a megnyugvás, lecsendesedés következik. 
  • a lépéseket megtanuljuk, gyakoroljuk, a táncokat ismételhetjük, amíg teljesen beköltöznek a testünkbe. Csodálatos érzés, amikor ez a pillanat bekövetkezik, és eggyé válunk a táncunkkal, amely megtart, elringat,tisztít, energetizál. Táncolunk vidám, játékosabb táncokat, és vannak hosszabb, meditatívabb táncaink. 
  • a körtáncok segíthetnek kapcsolódni önmagunkkal, egymással, az élet lüktetésével és ritmusával. Növelhetik a jóllét-érzését, segíthetik a stressz csökkentését, és ugyan nem tekintjük a körtáncot a hagyományos értelemben vett, tudományos terápiának, minden alkalommal jobban érezhetjük magunkat általa.
  • hasonlóan a táncterápiához, itt sincs megmérettetés, és nem közönségnek, hanem önmagunknak táncolunk. Anditól azt tanultam, hogy természetes, ha hibázunk, és őt idézve: “nincsenek rossz lépések, csak egyéni koreográfiák”. 

Egyelőre nem szervezek tisztán körtáncokból álló foglalkozást, de alig várom, hogy erre is legyen időm! Jelenleg a meglévő, ökopszichológiai szemléletű táncterápiás programjaim, elvonulások részeként tanítok körtáncokat. Tarts velünk te is!